Diş Teli Tedavisi

Tel ve Braket İşbirliği

Diş teli olarak bilinen ortodonti tedavisinde tel tek başına kullanılmaz. Diş teli, braketler ile birlikte tedavinin parçasıdır.

Braket: Dişlerin üzerine yapıştırılıp içinden tellerin geçirildiği aygıtlara braket denir. Diş teli ve braket işbirliği ile dişler birbirine bağlanır.

Neden Diş Teli Tedavisi Yaptırmalıyım?

– Düzgün sıralanmış, işlevini geri kazanmış estetik dişlere kavuşursunuz.
– Diş teli tedavisi tamamlandıktan sonra konuşmanız daha akıcı olur.
– Düzgün sıralanan dişlerin temizliği daha kolay yapılır.
– Dişlerin düzeltilmesi çene kemiğindeki baskıyı azaltır ve ileride daha büyük bir operasyon geçirme riskini ortadan kaldırır.

Diş Teli ve Braket Zarar Görürse Ne Yapmalıyım?

Tedavinin aksamaması için hemen ortodontistinizden randevu alıp düzeltme yaptırmalısınız. Diş teli kırığı ya da düşen braket hemen eski haline getirilmez ise tedavi süresi uzar.

Diş Teli Konuşmamı Etkiler mi?

Diş teli aslında konuşmayı etkilemez. Başlangıçta ağız ve dil yabancı bir madde ile karşılaştığından hafif konuşma bozukluğu olabilir. Ama bu durum olsa bile 10 gün içinde tamamen geçer.

Dis_Teli_Tedavisi Kapak

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Düzeltme yapılacak dişlerin durumuna bağlı olarak ortalama 12 ila 24 ayda tedavi tamamlanmış olur.

Diş Teli Tedavisi Öncesi Sonrası

Diş Teli Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?
Dişlerin planlanan süre içinde kademeli olarak hareket ettirilmesini sağlayan diş teli, ortodonti tedavisinde ark teli olarak isimlendirilir. Dişlere dışarıdan kuvvet uygulayan tel, dişin konumunu düzeltir.
– Dişler günde 3 kez ortodonti fırçası ile fırçalanmalıdır. – Dişler ara yüz fırçasıyla temizlenmelidir. – Diş teli ve braketlerin zarar görmemesi için sakız gibi yapışkan gıdalardan uzak durulmalıdır. – Kuruyemişlerin kabuğu diş ile kırılmamalıdır. – Havuç, elma, ayva gibi sert gıdalar küçük parçalara bölünerek ya da rendelenerek yenmelidir.
– Düzgün sıralanmış, işlevini geri kazanmış estetik dişlere kavuşursunuz. – Diş teli tedavisi tamamlandıktan sonra konuşmanız daha akıcı olur. – Düzgün sıralanan dişlerin temizliği daha kolay yapılır. – Dişlerin düzeltilmesi çene kemiğindeki baskıyı azaltır ve ileride daha büyük bir operasyon geçirme riskini ortadan kaldırır.
Her tedavi kişiye özel uygulanarak yan tedavi gerekmesi durumunda fiyat değişiklik göstermektedir. Fiyatlandırma için telefonda bilgi ve randevu için arayınız.
Novusklinik Kadıköy ve Kartal Diş Kliniklerinde Pazartesi’den Cumartesi’ye 09:00 – 18:00 saatlerinde tüm hekimleri ve profesyonel ekibiyle hizmet vermektedir. Nöbetçi hekimler ve akşam diş randevusu için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz
Novusklinik Kadıköy ve Kartal Diş Kliniklerinde Pazartesi’den Cumartesi’ye 09:00 – 18:00 saatlerinde tüm hekimleri ve profesyonel ekibiyle hizmet vermektedir. Nöbetçi hekimler ve akşam diş randevusu için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Bilgi & Danışma

    Bilgi Almak İsterseniz
    sizi Arayalım

      Bilgi Almak İsterseniz
      sizi Arayalım