Bruksizm Tedavisi

Diş Sıkma/Diş Gıcırdatma

Bruksizm, genellikle istem dışı yapılan sağlıksız çene sıkma hareketlerinin sonucu oluşan bir rahatsızlıktır.Diş sıkma gündüz ya da gece olabilir.

[Bu rahatsızlık sadece diş ve çene yapısını etkilemekle kalmaz, baş ve boyun ağrılarına neden olabilir.]

Hareketli yapıldığında diş gıcırdatma adı verilir. Diş yüzeylerinin aşınması, köklerin ağrımasına sebep olur. Seviyesine göre gece plağı / bruksizm şeffaf plak / enjeksiyon botilinum ile tedavi edilir.

Bruksizm Nedenleri Nelerdir?

✓Modern yaşam tarzından kaynaklanan psikolojik gerilim (stres).
✓Çenedeki yapısal bozukluklar (kötü kapanış).

[Bu rahatsızlığın istem dışı bir durum olarak nitelendirilmesi genellikle gece uyku sırasında ortaya çıkmasından dolayıdır.]

Neden Bruksizm Tedavisi Yaptırmalıyım?

✓Diş hassasiyeti önlenir.
✓Dişlerdeki diş sıkma kaynaklı aşınma ve kırılmaların önüne geçilir.
✓Çene ve yüz ağrısı sona erer.
✓Eklem hasarı önlenir.
✓Ağız açmada kısıtlılık ve kilitlenme önlenir.
✓Yaşam konforu artar.

Bruksizm Belirtileri Nelerdir?

✓Diş hassasiyetinin oluşması ve artması.
✓Dişlerde aşınmalar oluşması.
✓Dişlerin çiğneme performansının düşmesi.
✓Çene ve yüz ağrısı.

İleri seviyede ağız çene cerrahisi ile tedavi edilebilir

[Özellikle sabah uykudan kalkınca hissedilen çene eklemi ağrısı ve yüz kaslarında yorgunluk bruksizm belirtisidir.]

Bruksizm Tedavisi Öncesi Sonrası

Bruksizm Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bruksizm Nasıl Tedavi Edilir?
Diş sıkma/diş gıcırdatma tedavisi, rahatsızlığın boyutuna ve biçimine göre değişmekle birlikte öncelik dişler arasındaki gerilimi ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle bruksizm tedavisi için kişiye özel hazırlanan ve genellikle “Bruksizm Plağı” olarak bilinen şeffaf akrilikten döküm şeklinde yapılan plak uygulaması ana tedavinin 2 ayağından biridir. Tedavinin diğer ayağı botilinum enjeksiyonUygulamasıdır. Botilinum uygulamasıyla eklem ve dişler üzerine binen aşırı yükler hafifletilir ve en ağır vakalarda bile ciddi başarı elde edilir.
Bruksizm plağı, uyku sırasında dişlerin sıkılmasını ve çenenin gerilim yaratmasını önlemek için dişlere takılan şeffaf bir plaktır. Gece Plağından farklıdır. Bruksizm plağı, kişinin ağız ve diş ölçüleri diş hekimi tarafından özel olarak alınarak yaptırılır. Uygulamalar göstermiştir ki gece plağı hızlı bir şekilde etki eder. Tedavi başladıktan birkaç gün sonra etkisini gösterir.
Semptomlar giderilir ve diş sıkma azalır
Her tedavi kişiye özel uygulanarak yan tedavi gerekmesi durumunda fiyat değişiklik göstermektedir. Fiyatlandırma için telefonda bilgi ve randevu için arayınız.
Novusklinik’te %95 üzeri memnuniyet ile çalışmaktayız. 1. sınıf malzeme ve ekipmanlar ile Pazartesi’den Cumartesi’ye 09:00 – 18:00 saatlerinde randevu alabilirsiniz.
Novusklinik’te %100 memnuniyet prensibi ile çalışmaktayız. Kadıköy ve Kartal kliniklerimizde uzman ve deneyimli hekimlerimiz, 1. sınıf malzeme ve ekipmanlar ile Modern Diş Hekimliği perspektifiyle tedavinizi yapmaktadır. Haftanın her günü randevu alabilirsiniz.

Bilgi & Danışma

    Bilgi Almak İsterseniz
    sizi Arayalım

      Bilgi Almak İsterseniz
      sizi Arayalım